#259

Bloodstained, Timespinner, Castlevania, Necrobarista, Déraciné, Beat Saber i inne

10 grudnia 2018

Castlevania była niegdyś bardzo płodną serią. Przez ponad dwadzieścia lat nowe części i spin-offy wychodziły niemal każdego roku. Jednak kilka lat temu machina Konami zwolniła biegu i po wykonanej z rozmachem trylogii Lords of Shadow niewiele się z serią działo. Przynajmniej do niedawna. Teraz znane fanom postacie trafiły do Super Smash Bros. Ultimate, trwają prace nad wieloosobową grą mobilną, a do tego seria zyskuje wielu nowych fanów dzięki brutalnemu serialowi animowanemu na Netflixie.

W tym odcinku recenzujemy dwie gry, które garściami czerpią z bogatego dorobku tej serii. Pierwsza z nich, goszcząca na okładce, to Bloodstained: Curse of the Moon. Jest to duchowy następca Castlevania III: Dracula's Curse, stylizowany na czasy NES-a, z których wywodzi się oryginał. Do tego produkcję nadzorował dobrze znany fanom Castlevanii Koji Igarashi.

Drugim z recenzowanych tytułów jest zaś Timespinner, gra niezależna, której liczne elementy i mechanizmy do złudzenia przypominają wydane dziesięć lat temu Castlevania: Order of Ecclesia, ostatnią metroidvaniową część serii w pixel artowym stylu.

Aby dodatkowo wzmocnić inspirację Castlevanią jako motyw przewodni tego odcinka, dorzuciliśmy do tego zestawu minirecenzję drugiego sezonu wspomnianego wyżej serialu animowanego. Jest to zaskakująco solidna (i krwawa) amerykańska produkcja, w ciekawy sposób wykorzystująca materiał źródłowy, którą śmiało można polecić nie tylko fanom serii.

Jeżeli zaś szukacie przeżyć innego rodzaju, odcinek rozpoczynamy pierwszymi wrażeniami z kilku diametralnie różnych od siebie gier. Nox opowiada o nastrojowym Déraciné na PSVR od twórców Dark Souls, natomiast Spierek zagłębia się w aż cztery tytuły w ramach bycia członkiem jury do Independent Games Festival 2019 - logiczne Carto polegające na przesuwaniu fragmentów zwiedzanej lokacji (gra nadal powstaje), zręcznościowo-muzyczne Beat Saber na VR, ciekawie bawiącego się konwencją visual novel Necrobaristę (również jeszcze w drodze) oraz metroidvaniowe Iconoclasts.

Po tym przydługim wstępie nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko życzyć Wam miłego słuchania!

W co ostatnio graliśmy:

Główne tematy odcinka:

Wsparcie

Patronite logo

Jak zapewne wiecie, rozwijamy nasz podcast od lat, inwestując w niego nie tylko bardzo dużo czasu, ale również pieniędzy. Opłacamy montaż kolejnych odcinków, utrzymujemy serwery i domeny, jak również rozglądamy się za nowymi, często płatnymi rozwiązaniami, które mogą przyspieszyć i ułatwić powstawanie nowych materiałów.

Patronite to platforma, na której możecie wesprzeć nas finansowo, abyśmy mogli kontynuować tę pasję bez dodatkowego balastu na plecach. Będziemy Wam niezmiernie wdzięczni za każdą, nawet najmniejszą dotację.

Uspokajamy, że nie planujemy zamykać tworzonych przez nas treści za płatną barierą. W ramach podziękowań chcemy natomiast wymieniać wszystkich naszych Patronów, którzy wyrażą na to zgodę, na stronie podcastu, a od pewnego progu dziękować Wam również w samych nagraniach.

Niezmiennie życzymy Wam miłego słuchania i serdecznie dziękujemy za wsparcie! Do usłyszenia!

Nasi Patroni

  • Michcioperz
  • pojler
  • i 6 anonimowych Patronów

Serdecznie dziękujemy!