play 1/110
play 30/106
play 60/93

Polska, a gry o Drugiej Wojnie Światowej

Nigdy nie uważałem się, 1_x3912za szczególnego patriotę. Mimo to, medialne larum związane z siedemdziesiątymi obchodami  września 39 skłoniło mnie do refleksji. Otóż mamy naprawdę ogrom gier traktujących o WW2. Tasiemcowe serie Call Of Duty, Medal of Honour i wiele wiele innych różnej jakości. Byliśmy pod Stalingradem, dziesiątki razy lądowaliśmy w Normandii, braliśmy udział w kampni Apenińskiej. W prasie czytamy głosy jakoby temat Drugiej Wojny był już przerobiony na wszystkie możliwe sposoby. Pytam się więc: czyżby?

A co z początkiem wojny właśnie? Choć walkę przegraliśmy, to bardzo często w potyczkach i bitwach odnosiliśmy naprawdę spore sukcesy. Niby dziwnie jest grać z perspektywą, że co by się nie robiło to i tak suma sumarum  nie zwyciężymy, ale przecież już takie sytuacje w grach się zdarzały. Patrz pierwsza część Killzona, gdzie oddziały Isa mimo heroicznej walki cały czas były w odwrocie. Ponadto nie trzeba by ograniczać się do samej kampanii wrześniowej. Kolejne misje mogłyby dotyczyć walk jakie toczyła armia generała Andersa, albo zmagań polskiej dywizji spadochronowej w Arnhem.
Moim zdaniem pomysłów na ciekawe etapy jest całe mnóstwo, a dwie misje w Call Of Duty 3 to zaledwie liźnięcie tematu. Możnaby stwierdzić, że taka gra się nie sprzeda, bo zachodni odbiorcy (a tych przecież jest najwięcej) się nią nie zainteresują. Jednak jak dla mnie to błędne myślenie. Sądzę, że było by wręcz odwrotnie, bo to przecież zupełnie nowe podejście do tematu II WW. Nie sterowalibyśmy przecież poraz kolejny dumnymi wyzwolicielami zza oceanu, tylko narodem broniącym się i rozpaczliwie walczącym o swoją wolność i honor. A z takimi bohaterami mogłaby wiązać się bardzo wzruszająca i ciekawa historia.

One thought on “Polska, a gry o Drugiej Wojnie Światowej

  1. Historii z II Wojny Światowej Polska ma multum i to nie tylko tych znanych jak obrona Westerplatte, Powstanie warszawskie, czy zagraniczne bitwy o Anglię i pod Monte Casino. Z jednej strony trudno konkurować z tak epickim i głośnym wydarzeniem jak inwazja na Normandię, czy inne amerykańskie potyczki. Prawdę powiedziawszy, chociaż nasi „przyjaciele zza oceanu” do wojny dołączyli trochę później, to właśnie oni narobili najwięcej hałasu i nie ma co ukrywać, o nich się słyszało. Na zachodzie mniej niż 30% (poprawcie, jeżeli źle podałem) nie wie gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa. Większość sądzi, że w Niemczech lub we Francji.

    Sam miałem kiedyś pomysł na grę opowiadającą o Powstaniu warszawskim. Skradankę, z dużą ilością misji dywersyjnych, z autentycznymi listami, zdjęciami i wypowiedziami wyświetlanymi w trakcie loadingów i trzymającą w napięciu, niepokojącą ucieczką przez kanały (czy nas znajdą? czy wrzucą tu granaty?). Pomysł spotkał się z jednoznacznym komentarzem:
    „Kto by chciał w coś takiego grać? To nudne. Lepiej zrobić grę o D-Day”.

    Jednak kto nie miałby zrobić gry o Polsce jak nie Polacy? Dopiero teraz nasz rodzimy rynek gier rozkwita. Wiedźmin, Call of Juarez, NecroVisioN, Painkiller, czy głośno zapowiadany Hellion to mam nadzieję dopiero początek świetnych gier z nadwiślańskiego kraju. Kiedyś więc powstanie gra o Polakach w II Wojnie Światowej. Rzekłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>